Ενημέρωση αναφορικά με τους εκπαιδευτικούς θητείας των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχ. έτος 2023-24

Σε συνέχεια της αριθμ. 51/ΔΕΠΠΣ/30-6-2023 «Προκήρυξης διαδικασίας κατάταξης υποψήφιων εκπαιδευτικών ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης (Π.Δ.Ε.) για πλήρωση κενών θέσεων θητείας στα Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και τα Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.) κατά το σχολικό έτος 2023-2024 με σειρά προτεραιότητας κατά κλάδο και ειδικότητα» και της διαδικασίας επιλογής τους βάσει του Κεφαλαίου Β «Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία» και κυρίως των άρθρων 14, 15 και 19 του ν. 4692/2020 «Αναβάθμιση του Σχολείου και άλλες διατάξεις» (Α΄111), όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν,

σας ενημερώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών με μονοετή θητεία για το σχολικό έτος 2023-2024 και ότι η σχετική απόφαση θα εκδοθεί από την Διεύθυνση Προσωπικού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της Κ.Υ. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. στις αρχές του Σεπτεμβρίου με αναδρομική ισχύ από 1ης-9-2023.

Παρακαλούμε να συμβουλευτείτε τους συνημμένους πίνακες ώστε να αποδεσμεύσετε  τους εκπαιδευτικούς που ανήκουν στην Δ/νση σας και έχουν τοποθετηθεί σε Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ. για να μπορέσουν να αναλάβουν υπηρεσία στις σχολικές μονάδες της τοποθέτησής τους, αύριο με την έναρξη του σχολικού έτους.

Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι θα υπάρξει ανακοινοποίηση του πίνακα ως προς ελάχιστο αριθμό εκπαιδευτικών οι οποίοι έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν την τοποθέτησή τους με θητεία σε Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση.

Αυτοτελές Τμήμα Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων

Τηλ. Επικοινωνίας: 210.344.2472,3141,2905