ΕΚΦΕ Σερρών – Εκπαιδευτικής δράση: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης»

Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Κω και Θεσπρωτίας, με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Διαστημικών Εφαρμογών (ΙΑΑΔΕΤ) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ), της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) και του Υπουργείου Παιδείας, διοργανώνουν και φέτος τη δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» η οποία δίνει την ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη.

Το ΕΚΦΕ Σερρών προγραμματίζει να πραγματοποιήσει τη δράση στην κεντρική πλατεία των Σερρών, την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 από τις 11:30 π.μ. έως τις 13:00 μ.μ., με τη συμμετοχή τμημάτων μαθητών από το 1ο Γυμνάσιο Σερρών, το 2ο ΓΕ.Λ. Σερρών και το 18ο Δημοτικό σχολείο Σερρών.

Σχετικά Έγγραφα

File Description File size
pdf ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 502 KB
jpg ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ 1 MB
Posted in Ανακοινώσεις, Ε.Κ.Φ.Ε., Εκδηλώσεις-Δράσεις, Σημαντικά Νέα.