Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Εκπαιδευτική Ρομποτική με τη χρήση του εκπαιδευτικού λογισμικού LEGO WeDo 2»

Η Σχολή Διά Βίου Μάθησης (Σ.Δ.Β.Μ.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας καλωσορίζει στο νέο επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο:

«Εκπαιδευτική Ρομποτική με τη χρήση του εκπαιδευτικού λογισμικού LEGO WeDo 2»

Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας και επιθυμούν με τη χρήση της ρομποτικής αλλά κυρίως σε μορφή παιχνιδιού να πάρουν γενικές γνώσεις για τις επιστήμες αλλά και να αναπτύξουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες.

Το εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τη χρήση της ρομποτικής, που είναι μία διασκεδαστική και ενδιαφέρουσα δραστηριότητα, δίνει στο μαθητή τη δυνατότητα να εμπλακεί με τη δράση και να κατανοήσει  διάφορες έννοιες, κυρίως, από τις Φυσικές Επιστήμες και άλλα γνωστικά αντικείμενα:

• Φυσική (μελέτη της κίνησης, μελέτη της επίδρασης της τριβής, μελέτη της σχέσης των δυνάμεων, μεταφορά ενέργειας κ.α)
  • Μαθηματικά και Γεωμετρία (αναλογίες, μέτρηση αποστάσεων, κατανόηση βασικών γεωμετρικών ιδιοτήτων όπως η περίμετρος κ.α)
  • Μηχανική (κατασκευή, έλεγχος και αξιολόγηση μηχανικών λύσεων κ.α)
  • Τεχνολογία (τεχνολογικός αλφαβητισμός κ.α)
  • Ο συνδυασμός εννοιών από διαφορετικές, γνωστικές περιοχές (τεχνολογία, τέχνη, περιβάλλον, κοινωνία, μαθηματικά, φυσικές επιστήμες) με διαθεματικά project.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη και ώρα 18:00 στην αίθουσα ΕΥ3 (δίπλα από τη Γραμματεία του Τμ. Πληροφορικής) στο κτήριο της Σχολής Θετικών Επιστημών, Παπασιοπούλου 2-4 στη Λαμία.

Για επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στο 2231066925 (κα Βέννου).

H διάρκεια των προγραμμάτων έχει προγραμματιστεί ως εξής:

Έναρξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων:  Νοέμβριος 2017

Λήξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων:  Ιούνιος 2018

Εγγραφές έως την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε είτε την ιστοσελίδα μας www.learning.uth.gr ή να μας ακολουθείτε μέσω social media Σχολή Διά Βίου Μάθησης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Με εκτίμηση,

Γραμματεία Σχολής Διά Βίου Μάθησης