Τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης»

Την Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2019, στις 12.00μμ, στο  χώρο του Μουσείου Αμφίπολης- στην ιστορική αυτή περιοχή,   ολοκληρώθηκε με επιτυχία   ο 1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός  Ποίησης  που  διοργάνωσε το Γραφ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιαςΕκπ/σης Σερρών και ο Όμιλος Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Αντιδήμαρχος Αμφίπολης Μαριανός Δημήτριος ,  ο Διευθυντής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Καβάλας  κ. Βαγενάς Απόστολος,  η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης  Σερρών  κα Σαμαρτίζου Μαρία , η  Πρόεδρος του Ομίλου Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ  κ. Εμμανουηλίδου Αικατερίνη και εκ μέρους της επιτροπής αξιολόγησης  η  κ. Καραθανάση Μαρία.

Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε Σερρών, κα Σοφία Ευθυμιάδου  τόνισε το μεγάλο αριθμό συμμετοχών από όλη την Ελλάδα  και αναφέρθηκε στους στόχους του διαγωνισμού που ήταν:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές μας μέσα από  καλλιτεχνική έκφραση , την ιστορία και τον πολιτισμό της Αμφίπολης
  • Να ενισχυθεί ο Μαθητικός Τουρισμός στην Παγκοσμίως γνωστή  περιοχή της Αμφίπολης  και
  • Να εκπαιδευτούν  οι μαθητές μας στη δημιουργική γραφή.

Στην επιτροπή αξιολόγησης των ποιημάτων συμμετείχαν αξιόλογοι  φιλόλογοι μας : ο κ. Ακριτίδης Ανέστης, η κα Λαϊνα Δήμητρα, η κα Καραθανάση Μαρία και η κα Γεωργιάδου Αικατερίνη που  με υπευθυνότητα, συνέπεια και αντικειμενικότητα πρότειναν   τα  εξής  αποτελέσματα :

1ο  Βραβείο:   Βουλγαρίδου Ευστρατία ( ψευδώνυμο :κβάντο ) Β΄Λυκείου, από το  ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ  για το ποίημα  «Εσύ τι περιμένεις ακόμα;»

2ο  Βραβείο:   Γεωργίου Παναγιώτη  (ψευδώνυμο : PANOS/GEO),  Γ΄ Γυμνασίου

από   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ  ΔΟΥΚΑ – ΑΘΗΝΑ   για το ποίημα: «Ο φύλακας της σιωπής»

3ο  Βραβείο:   Αθανασίου Γεώργιο  (ψευδώνυμο: Βίκτωρ ) ,  Γ΄Λυκείου

από το 1ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ για το ποίημα:  «Αμφιπόλεως μνήμη»

Βραβείο  του σχολείου με τις περισσότερες   συμμετοχές  ποιημάτων

Το  ΓΕΛ ΡΟΔΟΛΙΒΟΥΣ   ΣΕΡΡΩΝ

Η  Τελετή Βράβευσης   έκλεισε με την  ανάγνωση των ποιημάτων από τους βραβευθέντες μαθητές του  Πανελλήνιου Μαθητικού  Διαγωνισμού Ποίησης:  Ευστρατία Βουλγαρίδου ,Παναγιώτη Γεωργίου  και τον κ. Ανέστη Ακριτίδη, φιλόλογο και  μέλος της επιτροπής αξιολόγησης.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ  στους διακριθέντες μαθητές:  Βουλγαρίδου Ευστρατία-  ΓΕΛ  ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ, Γεωργίου Παναγιώτη – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ  ΔΟΥΚΑ – ΑΘΗΝΑ   και  Αθανασίου Γεώργιο – 1ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.

Συγχαρητήρια στο Διευθυντή κ. Ναλμπάντη και τους εκπαιδευτικούς , μαθητές  του  ΓΕΛ Ροδολίβους,   στη Διευθύντρια  του ΓΕΛ Λιμένα –Θάσου, κα Κώτση και  σε όλους τους μαθητές/τριες  που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης

Ευχαριστούμε όλους τους Διευθυντές των σχολείων ,  τους εκπαιδευτικούς που είχαν την Παιδαγωγική καθοδήγηση του Διαγωνισμού  και τους Υπευθύνους  Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους  γονείς των μαθητών  που διακρίθηκαν και παραβρέθηκαν στην εκδήλωση μας .

ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

• Το Διευθυντή της Δ/νσης ΔΕ Σερρών, κ. Τενεκετζή Κωνσταντίνο
  • Το Δήμο Αμφίπολης
  • Τον Αντιδήμαρχο κ. Μαριανό  Δημήτριο για όλη την υποστήριξή του
  • Την Πρόεδρο του Ομίλου Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ
  • Τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησης κ. Ακριτίδης Ανέστης,  κα Λαϊνα Δήμητρα,  κα Καραθανάση Μαρία και  κα Γεωργιάδου Αικατερίνη.

Ευχόμαστε  στους διακριθέντες μαθητές πάντα διακρίσεις και επιτυχίες στη ζωή τους  με υγεία!!!

Η  Οργανωτική Επιτροπή

του 1ΟΥ Πανελλήνιου Μαθητικού  Διαγωνισμού  Λογοτεχνίας

με τίτλο: «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης».

Posted in Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις-Δράσεις, Σημαντικά Νέα.